Strona główna Książka Autorzy
 
Jak zmieniły się działy HR.
2015-03-05

Dzisiejszy pracownik jest świadomy i wymagający, skoncentrowany na rozwoju oraz możliwościach, które daje mu organizacja. W dobie różnorodności, gdy formy zatrudnienia są bardzo elastyczne, rynek usług ciągle rośnie, a możliwości są niemal nieograniczone, w przypadku najlepszych specjalistów to nie kandydat zabiega o pracodawcę, lecz pracodawca o kandydata.  Coraz więcej organizacji rozumie kluczowe znaczenie HRu, który może być dźwignią sukcesu organizacji i stanowić o jej przewadze konkurencyjnej.

Młodzi gniewni - jak zarządzać międzypokoleniowo?
2014-08-28

Pokolenie Y, czyli urodzeni w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych to jedna z najmłodszych grup na rynku pracy. Przedstawiciele tego pokolenia, nazywani także milenialsami, to osoby urodzone u schyłku PRLu lub już w demokratycznym kraju, a ich styl życia znacznie odbiega od reprezentowanego przez pokolenie ich rodziców.

Trudna sztuka doceniania, czyli jak motywować i rozwijać pracowników.
2013-05-21

Po czym najczęściej poznajemy, że nasz szef jest zadowolony z wykonanej przez nas pracy? Zdarza się, że po niczym! No właśnie - nic się nie dzieje. Większość ludzi na świecie w odpowiedzi na swoją ciężką pracę spotykają się z brakiem reakcji. Skoro nie ma „dywanika”, to znaczy, że jest dobrze. A przecież od dawna wiadomo… Ba! Sami wiemy to i czujemy, że najgorsze, co może człowieka w życiu spotkać, to obojętność. Potrzeba bycia zauważonym jest jedną z najsilniejszych psychologicznych potrzeb człowieka.

O dysfunkcjach pracy zespołowej
2012-07-17

Obecnie coraz częściej pracujemy w zespołach nie tylko tych funkcjonalnych (np. zespół sprzedaży, marketingu), ale także projektowych - często o charkaterze wirtualnym i dużym zasięgu geograficznym (patrz ostatni wpis Geografia a praca zespołowa). Mając na uwadze przeszkody, jakie stoją na drodze ku efektywności przed zespołami wirtualnymi, warto pamiętać o podstawach funkcjonowania zespołów, których członkami jesteśmy na co dzień. Bez względu na to, do jakiego zespołu należymy, czy też jaki zespół przyjdzie nam budować, w ramach jego funkcjonowania możemy zaobserwować pewne powtarzalne mechanizmy.

Geografia a praca zespołowa
2012-02-01

Dzięki nowoczesnym technologiom świat staje się coraz dostępniejszy. Informacje możemy zdobyć w każdej chwili i niemal z każdego miejsca. Firmy mogą tworzyć zespoły z pracowników z filii umieszczonych na całym świecie, a komunikacja między nimi może przebiegać sprawnie. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że zespoły, szczególnie te oddalone od siebie fizycznie o tysiące kilometrów, w dalszym ciągu muszą stawiać czoła wyzwaniom, związanym z położeniem geograficznym i z różnicami czasowymi.

Copyright by Konsorcjum doradczo-szkoleniowe S.A. 2009. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie oraz rozpowszechnianie treści zawartych na witrynie www.zespolypopolsku.pl, w całości bądź w części,
w formie drukowanej bądź za pośrednictwem internetu, jest bez zgody Konsorcjum doradczo-szkoleniowe S.A. zabronione.
Projekt i realizacja: vigla.pl